Temos
Arava
Kas yra Arava?
Arava – tai vaistas, kurio sudėtyje yra veikliosios medžiagos leflunomido. Jis tiekiamas tabletėmis (vienoje baltoje apvalioje tabletėje yra 10 ir 100 mg veikliosios medžiagos; geltonoje trikampėje tabletėje – 20 mg veikliosios medžiagos).
Kam vartojamas Arava?
Arava skiriama aktyviu reumatoidiniu artritu (sąnarių uždegimą sukeliančia imuninės sistemos liga) arba aktyviu psoriaziniu artritu (liga, kuria sergant oda tam tikrose vietose parausta ir pasidengia žvyneliais ir kuri sukelia sąnarių uždegimą) sergantiems suaugusiesiems gydyti.
Vaisto galimaįsigyti tik pateikus receptą.
Kaip vartoti Arava?
Gydymą Arava turi pradėti ir stebėti reumatoidinio ir psoriazinio artrito gydymo patirties turintis gydytojas. Prieš skirdamas Arava gydytojas turi atlikti kraujo tyrimus, patikrinti paciento kepenų funkciją ir baltųjų kraujo kūnelių ir trombocitų kiekį kraujyje.Šie tyrimai turi būti reguliariai atliekami ir vartojant vaistą.
Pirmąsias tris dienas paprastai vartojama 100 mg vieną kartą per parą Arava įsotinamoji dozė, po to skiriama palaikomoji dozė. Rekomenduojama palaikomoji dozė reumatoidiniu artritu sergantiems žmonėms yra po 10–20 mg vieną kartą per parą, o sergantiems psoriaziniu artritu – po 20 mg vienąkartą per parą. Vaisto gydomasis poveikis paprastai pasireiškia po 4–6 savaičių ir iki 6 mėnesių gali dar stiprėti.
Kaip veikia Arava?
Arava veiklioji medžiaga leflunomidas yra imunosupresantas. Jis slopina uždegimą lėtindamas uždegimą skatinančių imuninių ląstelių, limfocitų, gamybą. Leflunomidas slopinažmogaus fermentą dihidroorotato dehidrogenazę, kurio reikia, kad limfocitai galėtų daugintis. Sumažėjus limfocitų kiekiui, uždegimas slopsta. Tai padeda kontroliuoti artrito simptomus.
Kaip buvo tiriamas Arava?
Atlikti keturi pagrindiniai Arava klinikiniai tyrimai su daugiau kaip 2 000 reumatoidiniu artritu sergančių pacientų, kuriuose. Arava poveikis buvo lyginamas su placebo (gydomojo poveikio neturinčio preparato), metotreksato arba sulfasalazino (kitų vaistų nuo reumatoidinio artrito). Du tyrimai truko šešis mėnesius, kiti du – vienus metus. Pastarieji du tyrimai buvo pratęsti – pacientams vaisto skirta dar bent vienus metus.
Gydant psoriazinį artritą,šešis mėnesius trukusiuose tyrimuose su186 pacientais Arava buvo lyginamas su placebu.
Visuose tyrimuose pagrindinis veiksmingumo rodiklis buvo skaičius pacientų, kuriems pasireiškė atsakasį gydymą, nustatytas pagal ligai apibrėžtus kriterijus (Amerikos reumatologijos kolegijos nustatyti atsakoį reumatoidinio artrito gydymą ir atsako į psoriazinio artrito gydymą rodikliai.
Kokia Arava nauda nustatyta tyrimuose?
Reumatoidiniu artritu sergančių pacientų tyrimuose nustatyta, kad Arava veiksmingesnis už placebą ir toks pat veiksmingas kaip sulfasalazinas. Gydymas buvo veiksmingas 49–55 proc. Arava, 26–28 proc. placebu ir 54 proc. sulfasalazinu gydytų pacientų.Šie rezultatai nepakito ir pratęsus tyrimus. Pirmuosius gydymo metus Arava buvo toks pat veiksmingas kaip metotreksatas, tačiau tik tada, kai buvo vartojamas kartu su folatu (vitaminu B). Pratęstuose tyrimuose Arava nebuvo toks veiksmingas kaip metotreksatas.
Psoriaziniu artritu sergančių pacientų tyrimuose nustatyta, kad Arava buvo veiksmingesnis už placebą, t. y. atsakasį gydymą pasireiškė 59 proc. Arava ir 30 proc. placebu gydytų pacientų.
Kokia rizika siejama su Arava vartojimu?
Dažniausias gydymo Aravašalutinis poveikis (nustatytas 1–10 pacientų iš 100) yra leukopenija (sumažėjęs baltųjų kraujo kūnelių kiekis), lengvos alerginės reakcijos, padidėjęs kreatinino
fosfokinazės kiekis (rodantis raumenų pažeidimą), parestezija (neįprasti odos pojūčiai, pavyzdžiui, dilgčiojimas), galvos skausmas, svaigulys, nežymiai padidėjęs kraujospūdis, viduriavimas, pykinimas, vėmimas, burnos gleivinės uždegimas, pvz., burnos opos, pilvo skausmas, padidėjusi kepenų fermentų koncentracija, plaukų slinkimas, egzema, bėrimas, niežulys, odos džiūvimas, tenosinovitas (sausgyslių makščių uždegimas), apetito netekimas, svorio mažėjimas ir astenija (silpnumas). Išsamų visųšalutinių reiškinių, apie kuriuos pranešta gydant Arava, sąrašą galima rasti pakuotės lapelyje.
Arava negalima skirti pacientams, kurie gali būti itin jautrūs (alergiški) leflunomidui arba bet kurioms kitoms vaisto sudedamosioms medžiagoms.

Kiti vaistai


Daugiau...