Temos
Aptivus
Kas yra Aptivus?
Aptivus – tai vaistas, kurio sudėtyje yra veikliosios medžiagos tipranaviro. Jis tiekiamas rožinėmis kapsulėmis (250 mg) ir kaip geriamasis tirpalas (100 mg/ml).
Kam vartojamas Aptivus?
Aptivus vartojamasįgytą imunodeficito sindromą (AIDS) sukeliančiu I tipožmogaus imunodeficito virusu (ŽIV-1) užsikrėtusiems vyresniems nei dvejų metų pacientams gydyti. Aptivus vartojamas kartu su mažomis ritonaviro (kito antivirusinio vaisto) dozėmis ir kitais antivirusiniais vaistais.
Aptivus galima skirti tik tiems pacientams, kuriems negalima skirti jokio kito gydymo. Aptivus skiriamas pacientams, gydytiems kitais antivirusiniais vaistais nuoŽIV infekcijos, kuri pasirodė esanti atspari daugeliui tai pačiai grupei kaip ir Aptivus (proteazės inhibitorių) priklausančių vaistų. Gydytojas gali skirti Aptivus tik patikrinęs, kokius antivirusinius vaistus pacientas jau yra vartojęs, irįvertinęs viruso atsakoį gydymą tikimybę.
Šio vaisto galimaįsigyti tik pateikus receptą.
Kaip vartoti Aptivus?
Gydymą Aptivus turi pradėti gydytojas, turintisŽIV-1 infekcijos gydymo patirties.
Vyresniems nei 12 metų pacientams rekomenduojama Aptivus dozė – po 2 kapsules du kartus per parą. 2–12 metų vaikams skiriamas geriamasis tirpalas. Geriamojo tirpalo dozė nustatoma pagalpaciento kūno paviršiaus plotą (skaičiuojamą pagal vaiko ūgį ir svorį). Kiekviena Aptivus dozė vartojama su ritonaviru ir su maistu. Daugiau informacijos galima rasti pakuotės lapelyje.
Kaip veikia Aptivus?
Veiklioji Aptivus medžiaga tipranaviras yra proteazės inhibitorius. Jis slopina baltymą (proteazę), dalyvaujantį ŽIV dauginimosi procese. Kai slopinamasšis baltymas, virusas negali normaliai daugintis ir infekcija plinta lėčiau. Ritonaviras yra kitas proteazės inhibitorius, vartojamas kaip vaisto veikimą stimuliuojantis preparatas. Vartojant ritonavirą tipranaviras skaidomas lėčiau, dėl to padidėja jo koncentracija kraujyje. Taip vartojant mažesnes tipranaviro dozes pasiekiamas toks pats antivirusinis poveikis.
Aptivus, vartojamas su kitais antivirusiniais vaistais, sumažinaŽIV koncentraciją kraujyje ir neleidžia jai didėti. Aptivus negydo neiŽIV infekcijos, nei AIDS, tačiau gali kurį laiką apsaugoti imuninę sistemą nuožalingo poveikio ir neleisti vystytis AIDS sukeliamoms infekcijoms bei ligoms.
Kaip buvo tiriamas Aptivus?
Atlikti du pagrindiniai Aptivus tyrimai, kuriuose dalyvavo 1 483 suaugę pacientai, anksčiau vartojęįvairius vaistus nuoŽIV ir kuriems tuometinis gydymas vaistų deriniu su proteazės inhibitoriumi buvo neveiksmingas. Abiejuose tyrimuose Aptivus poveikis buvo lyginamas su kito proteazės inhibitoriaus, parinkto remiantis ankstesniais paciento gydymo rezultatais ir prognozuojamu atsaku. Pagrindinis veiksmingumo rodiklis buvo pacientų, kuriems gydymas buvo veiksmingas per pirmąsias 48 gydymo savaites, skaičius ir gydymo nesėkmės nustatymo laikotarpis. Gydymas buvo laikomas veiksmingu, jei ŽIV koncentracija (viruso kiekis) kraujyje sumažėjo 90 proc. arba daugiau ir išlikožema iki 48 gydymo savaičių pabaigos.
Aptivus taip pat tirtas viename tyrime su 63 vaikais (2–12 metų amžiaus) ir 52 paaugliais (12– 18 metų), kurie beveik visi anksčiau buvo gydyti vaistais nuoŽIV. Visiems pacientams gydymo pradžioje buvo paskirta vartoti geriamąjį tirpalą, bet suaugusiųjų dozę vartojantys paaugliai po keturių savaičių galėjo pradėti vartoti kapsules. Tyrime buvo stebimas Aptivus saugumas ir veiksmingumas ir jo koncentracija paciento kraujyje.
Visuose trijuose tyrimuose pacientai taip pat vartojo ritonaviro ir kitų vaistų nuoŽIV derinį, kuris, kaip manyta, galėjo labiausiai sumažintiŽIV koncentraciją kraujyje.
Kokia Aptivus nauda nustatyta tyrimuose?
Kartu su ritonaviru vartojamos Aptivus kapsulės buvo veiksmingesnės už lyginamuosius vaistus pacientams, kuriems buvo likę tik keletas sėkmingoŽIV gydymo variantų. Apibendrinus dviejų suaugusiųjų tyrimų rezultatus nustatyta, kad gydymas buvo veiksmingas 34 proc. Aptivus vartojusių pacientų (251 pacientui iš 746), palyginti su 16 proc. lyginamuosius proteazės inhibitorius vartojusių pacientų (113 pacientų iš 737). Kad gydymas suaugusiam pacientui neveiksmingas, buvo nustatoma vidutiniškai po 113 Aptivus vartojimo dienų. Tai buvo lyginama su vidutiniškai nuliu dienų
lyginamuosius vaistus vartojusiųjų grupėje, o tai reiškia, jog daugumai lyginamuosius vaistus vartojusių pacientų gydymas buvo visiškai neveiksmingas.
Vaikų ir paauglių tyrimuose 31 proc. kapsules vartojusių paauglių (9 paaugliams iš 29) ir 50 proc. geriamąjį tirpalą vartojusių vaikų (31 vaikui iš 62) po 48 gydymo savaičių pavyko pasiekti ir išlaikyti viruso kiekį mažesnį nei 400 kopijų/ml.

Kiti vaistai


Daugiau...