Temos
Alimta
Kas yra Alimta?
Alimta – tai milteliai, iš kurių gaminamas infuzinis (į veną lašinamas) tirpalas. Vaisto sudėtyje yra veikliosios medžiagos pemetreksedo.
Kam vartojamas Alimta?
Alimta skiriamas dviejų tipų plaučių vėžiu sergantiems pacientams gydyti:
- piktybine pleuros mezotelioma (plaučių dangalo vėžiu, kurį dažniausiai sukelia asbestas), vaistą skiriant kartu su cisplatina tiems pacientams, kuriems anksčiau netaikyta chemoterapija ir kai vėžio negalima pašalinti chirurginiu būdu;
- progresavusiu nesmulkiųjų ląstelių plaučių vėžiu, neapimančiu plokščiojo epitelio ląstelių, vaistą skiriant kartu su cisplatina anksčiau negydytiems pacientams arba atskirai anksčiau nuo vėžio gydytiems pacientams. Vaistą taip pat galima skirti palaikomajam gydymui pacientams, kuriems buvo taikyta platinos preparatų chemoterapija.
Šio vaisto galimaįsigyti tik pateikus receptą.
Kaip vartoti Alimta?
Alimta galima skirti tik gydytojui chemoterapeutui prižiūrint.
Rekomenduojama Alimta dozė yra 500 mg/kvadratiniam metrui kūno paviršiaus ploto (nustatomo pagal pacientoūgį ir svorį). Kas tris savaites pacientui atliekama 10 minučių infuzija.Šalutiniampoveikiui susilpninti Alimta gydomi pacientai turi vartoti kortikosteroidus (uždegimą slopinančius vaistus) ir folio rūgštį (vitaminus), jiems reikia skirti vitamino B12 injekcijas. Alimta kartu su cisplatina vartojantys pacientai prieš cisplatinos infuziją arba po jos turi suvartoti antiemetiko (kad išvengtų vėmimo) ir pakankamai skysčių (kad išvengtų dehidratacijos).
Nustačius, kad paciento kraujo rodikliai nukrypo nuo normos, arba pasireiškus tam tikram kitam šalutiniam poveikiui, gydymą reikia atidėti arba nutraukti arba sumažinti vaisto dozę. Daugiau informacijos rasitešio vaisto preparato charakteristikų santraukoje, kuri yra taip pat EPAR dalis.
Kaip veikia Alimta?
Alimta veiklioji medžiaga pemetreksedas yra citotoksinis vaistas (besidalijančias ląsteles, pvz., vėžio, naikinantis vaistas), priklausantis antimetabolitų grupei. Organizme pemetreksedas virsta aktyvia medžiaga, kuri sutrikdo nukleotidų (genetinės ląstelių medžiagos – DNR ir RNR – sudedamųjų dalių) gamyboje dalyvaujančių fermentų veiklą.Šis aktyvusis pemetreksedas sulėtina DNR ir RNR gamybą ir neleidžia ląstelėms dalytis ir daugintis. Kadangi aktyvusis pemetreksedas labiau linkęs kauptis vėžio, o ne sveikose ląstelėse, Alimta koncentracija vėžio ląstelėse būna didesnė ir poveikis išlieka ilgiau. Dėl to lėtėja vėžinių ląstelių dalijimasis, o poveikis sveikoms ląstelėms būna nedidelis.
Kaip buvo tiriamas Alimta?
Gydant piktybinę pleuros mezoteliomą, Alimta ir cisplatinos derinys buvo lyginamas su cisplatinos monoterapija viename pagrindiniame tyrime su 456 chemoterapiniais vaistais dar negydytais pacientais.
Gydant vietoje išplitusį arba metastazavusį nesmulkiųjų ląstelių plaučių vėžį, Alimta lygintas su gemcitabinu (kitu vaistu nuo vėžio). Abu vaistai vartoti su cisplatina, tyrime dalyvavo 1 725 chemoterapiniais vaistais dar negydyti pacientai.
Alimta taip pat lygintas su docetakseliu (kitu vaistu nuo vėžio) viename tyrime su 571 chemoterapiniais vaistais dar negydytu pacientu. Taikant palaikomąjį gydymą Alimta lygintas su placebu (preparatu be veikliosios medžiagos) dviejuose pagrindiniuose tyrimuose su 1202 pacientais, kurių vėžys nepaūmėjo taikant platinos chemoterapiją.
Pagrindiniai veiksmingumo rodikliai buvo laikas, kurį pacientai išgyveno, ir laikas, kurį jų būklė neblogėjo.
Kokia Alimta nauda nustatyta tyrimuose?
Alimta pailgino piktybine pleuros mezotelioma sergančių pacientų gyvenimo laiką. Alimta ir cisplatinos deriniu gydyti pacientai vidutiniškai išgyveno 12,1 mėnesio, o gydytieji vien cisplatina – 9,3 mėnesio.
Gydant pacientus nuo nesmulkiųjų ląstelių plaučių vėžio, Alimta buvo toks pat veiksmingas kaip ir palyginamieji vaistai. Anksčiau chemoterapiniais vaistais negydyti pacientai vidutiniškai išgyveno 10,3 mėnesio, o chemoterapija gydytieji – 8,1 mėnesio.
Viename palaikomojo gydymo tyrime, nustatyta, kad Alimta gydomi pacientai išgyvena 4,3 mėnesio nuo palaikomojo gydymo pradžios vėžiui neprogresuojant, o placebu gydyti – 2,6 mėnesio. Antrajame palaikomajame tyrime Alimta gydyti pacientai išgyveno 4,1 mėn., o gydyti placebu – 2,8 mėn.
Pailgėjo tik tų Alimta vartojusių pacientų gyvenimo trukmė, kurie sirgo nesmulkiųjų ląstelių plaučių vėžiu, neapimančiu plokščiojo epitelio ląstelių.

Kiti vaistai


Daugiau...