Temos
Adasuve
Kas yra Adasuve?
Adasuve – tai vaistas, kurio sudėtyje yra veikliosios medžiagos loksapino. Jis tiekiamasįkvėpiamųjų miltelių forma vienkartiniame nešiojamajame inhaliatoriuje (4,5 ir 9,1 mg).
Kam vartojamas Adasuve?
Adasuve vartojamas siekiant greitai suvaldytišizofrenija arba bipoliniu sutrikimu sergantiems pacientams pasireiškiančią lengvą arba vidutinio sunkumo ažitaciją.Šizofrenija – tai psichikos liga, kuri pasireiškiaįvairiais simptomais,įskaitant mąstymo ir kalbos nenuoseklumą, haliucinacijas (pacientas įsivaizduoja girdįs arba matąs dalykus, kurių iš tikrųjų nėra),įtarumą ir kliedesius (tikrovės
neatitinkančias mintis). Bipolinis sutrikimas – tai psichikos liga, kuria sergant pacientui pakaitomis kartojasi pakilios nuotaikos ir depresijos laikotarpiai. Ažitacija yražinomašių abiejų psichikos ligų komplikacija.
Vaisto galimaįsigyti tik pateikus receptą.
Kaip vartoti Adasuve?
Adasuve galima vartoti tik ligoninėje, prižiūrint sveikatos priežiūros specialistui. Taip pat reikėtų turėti kvėpavimo takus plečiančio vaisto, vadinamojo trumpalaikio veikimo beta agonisto, kuriuo būtų galima nuslopinti galimus bronchų spazmus (stiprų ir ilgai trunkantį kvėpavimo takų raumenų susitraukimą).
Gydymas Adasuve pradedamasįkvėpiant vieną 9,1 mg vaisto dozę. Esant būtinybei, po dviejų valandų gydytojas gali skirti antrą 9,1 mg dozę. Jeigu paciento organizmas netoleravo pirmos 9,1 mg dozėsarba manoma, kad pacientui labiau tiktų mažesnė vaisto dozė, jam galima skirti mažesnę 4,5 mg dozę. Po kiekvienos vaisto dozės inhaliacijos valandą reikia stebėti, ar pacientui nepasireiškia dusulio požymiai.
Informaciją, kaip naudoti inhaliatorių, rasite pakuotės lapelyje.
Kaip veikia Adasuve?
Veiklioji Adasuve medžiaga loksapinas yra antipsichozinis vaistas. Galvos smegenyseši medžiaga jungiasi prie nervinių ląstelių paviršiuje esančių kelių skirtingų receptorių ir juos blokuoja. Taip nutraukiamas per neuromediatorius – chemines medžiagas, per kurias nervinės ląstelės perduoda vienos kitoms nervinius impulsus, – perduodamų signalų perdavimas tarp galvos smegenų ląstelių. Loksapinas daugiausia blokuoja neuromediatorių 5-hidroksitriptamino (dar vadinamo serotoninu) ir dopamino receptorius. Kadangišie neuromediatoriai yra susiję su sergantiesiemsšizofrenija ir bipoliniu sutrikimu pasireiškiančia ažitacija, loksapinas padeda normalizuoti galvos smegenų veiklą, taip slopindamas ažitaciją. Jo poveikis kitų neuromediatorių receptoriams taip pat gali turėtiįtaką.
Kaip buvo tiriamas Adasuve?
Pirmiausia Adasuve poveikis išbandytas su eksperimentiniais modeliais ir tik tada buvo tiriamas jo poveikisžmonėms.
Adasuve buvo tiriamas atliekant du pagrindinius tyrimus. Viename tyrime dalyvavo 344šizofrenija sergantys pacientai, o antrame – 314 bipoliniu sutrikimu sergančių pacientų. Abiejuose tyrimuose 4,5 ir 9,1 mg Adasuve dozės buvo lyginamos su placebu (netikru vaistu).
Pagrindinis veiksmingumo rodiklis buvo pacientams pasireiškiančių simptomų pokytis per dvi valandas nuo loksapino dozės inhaliacijos, kuris buvo vertinamas pagal standartinęšizofrenija ir bipoliniu sutrikimu sergantiems pacientams pasireiškiančios ažitacijos vertinimo skalę (angl. positive and negative symptom scale, excited component, PEC). Balų pagal PEC skalę skaičiaus sumažėjimas reiškia simptomų palengvėjimą.
Kokia Adasuve nauda nustatyta tyrimuose?
Adasuve veiksmingiau už placebą padėjo suvaldyti ažitaciją. Tyrime sušizofrenija sergančiais pacientais pacientų, kurieįkvėpė 4,5 mg Adasuve miltelių, vertinimo pagal PEC skalę balų skaičius sumažėjo vidutiniškai 8 balais, o pacientų, kurieįkvėpė 9,1 mg Adasuve – vidutiniškai 8,7 balo. Tuo tarpu placebą vartojusių pacientų vertinimo balų skaičius sumažėjo 5,8 balo. Tyrimo pradžioje priešių grupių priskirtų pacientų vertinimo pagal PEC skalę balų skaičius svyravo nuo 17 iki 18.
Tyrime su bipoliniu sutrikimu sergančiais pacientais pacientų, kurieįkvėpė 4,5 mg Adasuve miltelių, vertinimo pagal PEC skalę balų skaičius sumažėjo vidutiniškai 8,2 balo, o pacientų, kurieįkvėpė 9,1 mg Adasuve – vidutiniški 9,2 balo. Placebą vartojusių pacientų vertinimo balų skaičius sumažėjo 4,7 balo. Tyrimo pradžioje priešių grupių priskirtų pacientų vertinimo pagal PEC skalę balų skaičius svyravo nuo 17 iki 18.
Kokia rizika siejama su Adasuve vartojimu?
Atliekant tyrimus su pacientais, kuriems išryškėjo ažitacijos požymiai, bronchų spazmai pasireiškė nedažnai, bet jie vertinti kaip rimta nepageidaujama reakcija, o tiriant pacientus, sergančius aktyvia kvėpavimo takų liga, bronchų spazmai pasireiškė dažnai ir daugeliu atveju buvo slopinami trumpalaikio poveikio beta agonistu.

Kiti vaistai


Daugiau...