Temos
Actos
Kas yra Actos?
Actos – tai vaistas, kurio sudėtyje yra veikliosios medžiagos pioglitazono. Jis tiekiamas apvaliomis baltomis tabletėmis (15, 30 ir 45 mg).
Kam vartojamas Actos?
Actos skirtas II tipo cukriniu diabetu sergantiems suaugusiems pacientams (18 metų ir vyresniems), ypač turintiems antsvorio, gydyti. Jis skiriamas kartu su dieta ir mankšta.
Actos gali būti skiriamas vienas pacientams, kuriems netinka gydymas metforminu (kitu vaistu nuo diabeto).
Actos taip pat gali būti skiriamas kartu su metforminu pacientams, nesėkmingai gydytiems vien metforminu, arba kartu su sulfonilkarbamidu (kitokio pobūdžio vaistu nuo diabeto), kai pacientui gydymas metforminu netinka (dvigubas gydymas).
Actos taip pat galima skirti kartu su metformino ir sulfonilkarbamido deriniu pacientams, kuriems dvigubas gydymas dviem geriamaisiais vaistais nėra pakankamai veiksmingas (trigubas gydymas).
Actos taip pat galima skirti kartu su insulinu pacientams, kuriems gydymas vien insulinu yra nepakankamai veiksmingas ir kurie negali vartoti metformino.
Šio vaisto galimaįsigyti tik pateikus receptą.Kaip vartoti Actos?
Rekomenduojama pradinė Actos dozė yra 15 arba 30 mg kartą per parą. Siekiant geriau reguliuoti gliukozės (cukraus) kiekį kraujyje, po vienos arba dviejų savaičių nuo gydymo pradžios dozę gali reikėti padidinti – iki 45 mg kartą per parą. Tabletės nuryjamos užgeriant vandeniu.
Gydymo Actos naudą reikia įvertinti po 3–6 mėnesių. Gydymą reikia nutraukti, jei jis nepakankamai veiksmingas. Pakartotinai vertindami gydymo naudą vaistą skiriantys gydytojai turi patvirtinti, kad gydymasšiuo vaistu pacientams išlieka naudingas.
Kaip veikia Actos?
II tipo diabetas yra liga, kuria sergančio paciento kasa pagamina nepakankamai insulino gliukozės kiekiui kraujyje reguliuoti arba organizmas nesugeba veiksmingai panaudoti insulino. Actos sudėtyje esanti veiklioji medžiaga pioglitazonas padidina ląstelių (riebalinių, raumenų ir kepenų) jautrumą insulinui, todėl organizmas geriauįsisavina savo pagamintą insuliną. Dėl to sumažėja gliukozės kiekis kraujyje, o tai padeda kontroliuoti II tipo diabetą.
Kaip buvo tiriamas Actos?
Actos buvo lyginamas su placebu (preparatu be veikliosios medžiagos), metforminu ir gliklazidu (sulfonilkarbamidu) keliuose tyrimuose. Kai kuriuose tyrimuose Actos buvo skiriamas kartu su sulfonilkarbamidu, insulinu ar metforminu, arba kartu su metforminu ir sulfonilkarbamidu. Tolesniuose tyrimuose tirtas ilgalaikis Actos vartojimas. Iš viso tyrimuose Actos vartojo beveik 7 000 pacientų. Tyrimuose buvo matuojamas glikuoto hemoglobino HbA1c kiekis kraujyje, kuris rodo, ar gerai reguliuojamas gliukozės kiekis kraujyje.
Kokia Actos nauda nustatyta tyrimuose?
Vartojant Actos sumažėjo HbA1c koncentracija, o tai reiškia, kad gliukozės koncentracija kraujyje vartojant 15, 30 ir 45 mg dozes sumažėjo. Actos, vartojamo vieno, veiksmingumas buvo toks pats kaip metformino ir gliklazido. Nustatyta, kad jau sulfonilkarbamidą, insuliną ar metforminą, arba
metforminą kartu su sulfonilkarbamidu vartojantiems pacientams, sergantiems II tipo diabetu, papildomai skiriant Actos, gliukozės kiekis kontroliuojamas veiksmingiau.
Kokia rizika siejama su Actos vartojimu?
Dažniausi gydymo Actosšalutiniai reiškiniai (nustatyti 1–10 pacientų iš 100) yra viršutinių kvėpavimo takų infekcija (peršalimas), hipestezija (odos jautrumo sumažėjimas), regos sutrikimai, kaulų lūžiai ir padidėjęs kūno svoris. Actos vartojant kartu su kitais vaistais nuo diabeto, gali pasireikšti kitų šalutinių reiškinių. Išsamų visų šalutinių reiškinių, apie kuriuos pranešta gydant Actos, sąrašą galima rasti pakuotės lapelyje.
Actos negalima vartoti esant padidėjusiam jautrumui (alergijai) pioglitazonui arba bet kuriai kitai sudėtinei vaisto medžiagai. Jo negalima skirti pacientams, turintiems kepenų veiklos sutrikimų, sergantiemsširdies nepakankamumu (kaiširdies veikla sutrikusi) arba diabetine ketoacidoze (diabeto komplikacija). Jo negalima skirti pacientams, sergantiems arba sirgusiemsšlapimo pūslės vėžiu arba kurių šlapime nustatyta kraujo dėl neištirtos priežasties.
Actos vartojant su tam tikrais vaistais, pavyzdžiui, gemfibroziliu (skiriamu cholesterolio kiekiui mažinti) arba rifampicinu (antibiotiku tuberkuliozei gydyti), gali tekti pakoreguoti Actos dozes.

Kiti vaistai


Daugiau...