Temos
Aclasta
Kas yra Aclasta?
Aclasta yra infuzinis (į veną lašinamas) tirpalas, kurio sudėtyje yra veikliosios medžiagos zoledrono rūgšties.
Kam vartojamas Aclasta?
Aclasta skirtas moterų pomenopauzinei osteoporozei ir vyrų osteoporozei (liga, kuria sergant padidėja kaulų trapumas) gydyti. Jis skiriamas pacientams, kuriems padidėjusi kaulų lūžių rizika, taip pat tiems, kurie neseniai susilaužė klubą (pvz., griūdami);šis vaistas skiriamas ir pacientams, kuriems
osteoporozė išsivystė dėl ilgalaikio gydymo gliukokortikoidais (tam tikros rūšies steroidais).
Aclasta taip pat skiriamas Pageto ligai gydyti suaugusiesiems. Tai liga, kuria sergant sutrinka normalus kaulo augimo procesas.
Šio vaisto galimaįsigyti tik pateikus receptą.
Kaip vartoti Aclasta?
Aclasta skiriamas kaip mažiausiai 15 minučių trunkanti infuzija. Nuo osteoporozės gydomiems pacientams infuziją galima kartoti kartą per metus. Klubą susilaužiusiems pacientams Aclasta galima skirti ne anksčiau kaip po dviejų savaičių nuo klubo operacijos. Pageto liga sergantiems pacientams paprastai skiriama tik viena Aclasta infuzija, tačiau ligai atsinaujinus galima skirti papildomų infuzijų. Kiekvienos infuzijos poveikis trunka metus ar ilgiau.Prieš gydymą ir po jo paciento organizmas turi gauti pakankamai skysčių ir vitamino D bei kalcio papildų. Iš karto po Aclasta infuzijos vartojamas paracetamolis arba ibuprofenas (vaistai nuo uždegimo) gali susilpninti tris dienas po infuzijos juntamus simptomus, kaip antai karščiavimą, raumenų skausmą,į gripą panašius simptomus, sąnarių ir galvos skausmą. Pageto kaulo liga sergantiems pacientams Aclasta gali skirti tik gydytojas, turintisšios ligos gydymo patirties. Aclasta negalima skirti pacientams, turintiems sunkių inkstų veiklos sutrikimų. Išsamią informaciją rasite pakuotės lapelyje.
Kaip veikia Aclasta?
Osteoporozė – tai liga, kai kaulinis audinys nebeatsinaujina ir nyksta. Ilgainiui kaulai tampa ploni, trapūs ir neatsparūs lūžiams. Osteoporoze dažniau serga moterys po menopauzės, kai sumažėja moteriškojo hormono estrogeno koncentracija. Osteoporozė taip pat gali pasireikšti vyrams ir moterims kaipšalutinis gydymo gliukokortikoidais reiškinys. Sergant Pageto liga, kaulai lūžta greičiau ir po lūžio suaugę kaulai būna silpnesni.
Aclasta veiklioji medžiaga zoledrono rūgštis yra bisfosfonatas. Ji slopina osteoklastų – organizmo ląstelių, kurios dalyvauja ardant kaulinį audinį – veiklą. Dėl to osteoporoze sergantys pacientai praranda mažiau kaulinio audinio ir palengvėja Pageto liga. Zoledrono rūgštis Europos Sąjungoje (ES) įregistruota Zometa pavadinimu nuo 2001 m. kovo mėn. kaulų komplikacijų profilaktikai pacientams, sergantiems kaulus veikiančiu vėžiu, ir auglių sukeliamai hiperkalcemijai (padidėjusiai kalcio koncentracijai kraujyje) gydyti.
Kaip buvo tiriamas Aclasta?
Kadangi Europos Sąjungoje zoledrono rūgštis Zometa pavadinimuįregistruota jau prieš daug metų, bendrovė pateikė kai kurių Zometa tyrimų rezultatus, į kuriuos atsižvelgta vertinant Aclasta.
Aclasta poveikis osteoporoze sergantiems pacientams tirtas trijuose pagrindiniuose tyrimuose. Pirmame tyrime Aclasta buvo lyginamas su placebu (preparatu be veikliosios medžiagos) tiriant beveik 8 000 vyresnio amžiaus osteoporoze sergančių moterų ir skaičiuojant stuburo ir klubo lūžių skaičių trejus metus. Antrame tyrime Aclasta buvo lyginamas su placebu tiriant 2 127 moteris ir vyrus, neseniai patyrusius klubo lūžį, ir skaičiuojamas kaulų lūžių skaičius penkerius metus. Trečiame tyrime buvo lyginamas vienos Aclasta infuzijos ir kasdienio gydymo rizedronatu (kitu bisfosfonatu) poveikis 833 vyrams ir moterims, kuriems osteoporozę sukėlė gydymas gliukokortikoidais, ir skaičiuojamas stuburo kaulų tankio pokytis per metus.Šiuose tyrimuose pacientai galėjo vartoti kitus vaistus nuo osteoporozės, bet ne bisfosfonatus.
Tiriant Aclasta poveikį Pageto liga sergantiems pacientams, dviejuosešešių mėnesių trukmės tyrimuose buvo lyginamas rizedronato ir Aclasta poveikis 357 suaugusiesiems. Pacientams skirta viena Aclasta infuzija arba du mėnesius kartą per parą jie vartojo rizedronatą. Pagrindinis veiksmingumo rodiklis buvo pacientų, kuriems gydymas buvo veiksmingas, skaič us, t. y. serumošarmin iės fosfatazės (fermento, dalyvaujančio kaulo nykimo procese) koncentracijos kraujyje normalizavimasis arba sumažėjimas bent trimis ketvirtadaliais ikiįprasto lygio.
Kokia Aclasta nauda nustatyta tyrimuose?
Osteoporoze sergantiems pacientams Aclasta buvo veiksmingesnis už lyginamuosius vaistus. Vyresnio amžiaus moterų tyrime nustatyta, kad po trejų metų pacientėms, gydomoms Aclasta (be kitų vaistų nuo osteoporozės), stuburo lūžio rizika sumažėjo 70 proc., palyginti su pacientėmis, gydomomis placebu. Nustatyta, kad klubo lūžio rizika Aclasta gydomoms moterims (su kitais vaistais nuo osteoporozės ar be jų) sumažėjo 41 proc., palyginti su moterimis, gydomomis placebu.

Kiti vaistai


Daugiau...