Temos
Abilify
Kas yra Abilify?
Abilify – tai vaistas, kurio sudėtyje yra veikliosios medžiagos aripiprazolo. Gaminamos tabletės (mėlynos stačiakampio formos: 5 mg; rausvos stačiakampio formos: 10 mg; geltonos apvalios: 15 mg; rausvos apvalios: 30 mg; apvalios geriamosios disperguojamosios tabletės (burnoje tirpstančios tabletės; rausvos: 10 ir 30 mg; geltonos: 15 mg), geriamasis tirpalas (1 mg/ml) ir injekcinis tirpalas (7,5 mg/ml).
Kam vartojamas Abilify?
Abilify skiriama pacientams, sergantiemsšiomis psichinėmis ligomis:
* šizofrenija – psichine liga, kuriai būdingišie požymiai: mąstymo ir kalbos sutrikimai, haliucinacijos (girdima ar matoma tai, ko nėra), įtarumas ir iliuzijos (klaidingiįsitikinimai).
Preparatu Abilify gydomi 15 metų ar vyresni pacientai;
* I tipo bipoliniu sutrikimu – psichine liga, kuria sergančių pacientų nuotaika nuolat svyruoja: jiems pasireiškia vienas kitą keičiantys manijos (neįprastai pakilios nuotaikos) ir normalios nuotaikos epizodai.Šiems pacientams gali pasireikšti ir depresijos epizodų. Abilify skiriama vidutinio sunkumo ir sunkiems manijos epizodams gydyti, taip pat pacientų, kuriems ankstesnis gydymas šiuo vaistiniu preparatu buvo veiksmingas, manijos epizodų profilaktikai. Preparatu Abilify gydomi suaugę (18 metų ar vyresni) pacientai.
Injekcinis tirpalas vartojamas suaugusiems pacientams, norint greitai sureguliuoti susijaudinimą arba sutrikusį elgesį, kai geriamieji vaistai netinka.
Šio vaisto galimaįsigyti tik pateikus receptą.
Kaip vartoti Abilify?
Šizofrenija sergantiems suaugusiems pacientams rekomenduojama pradinė dozė – 10 arba 15 mg geriamojo vaisto per parą, po kurios skiriama palaikomoji dozė – 15 mg kartą per parą. 15–17 metų pacientams pradinė dozė yra 2 mg per parą, kuri palaipsniui didinama iki rekomenduojamos 10 mg per parą dozės.
Bipoliniu sutrikimu sergantiems pacientams rekomenduojama pradinė dozė – 15 mg geriamojo vaisto kartą per parą vaistą vartojant vieną arba su kitais vaistiniais preparatais. Manijos epizodų profilaktikai tęsiamas paciento gydymas tokia pačia preparato doze. Kai kuriems tiek viena, tiek kita liga sergantiems pacientams gali būti veiksmingesnės didesnės dozės.Geriamąjį tirpalą arba burnoje disperguojamas tabletes gali vartoti pacientai, negalintys nuryti tablečių. Disperguojamosios tabletės dedamos ant liežuvio ir nuryjamos ištirpusios seilėse arba geriamos ištirpintos vandenyje. Injekcinis tirpalas skiriamas suaugusiems pacientams tik trumpą laiką ir kuo greičiau keičiamas tabletėmis, disperguojamosiomis tabletėmis arba geriamuoju tirpalu: standartinė dozė – viena 9,75 mg injekcija į peties arba sėdmens raumenį, tačiau veiksmingų dozių skalė yra 5,25– 15 mg. Jei reikia, praėjus ne mažiau kaip 2 valandoms nuo pirmos injekcijos, gali būti skiriama antra injekcija, tačiau per 24 val. pacientui galima skirti ne daugiau kaip tris injekcijas.
Abilify galima vartoti su valgiu arba nevalgius. Abilify paros dozė negali viršyti 30 mg. Kitų panašiai kaip Abilify skaidomų vaistų vartojančiam pacientui Abilify dozė pritaikoma pagal jo poreikius. Daugiau informacijos rasite pakuotės lapelyje.
Kaip veikia Abilify?
Abilify veiklioji medžiaga, aripiprazolas, yra antipsichotinis vaistas. Tikslus jo veikimo mechanizmas nėražinomas, tačiau nustatyta, kad jis jungiasi prie kelių skirtingų smegenų nervų ląstelių paviršiuje esančių receptorių. Dėl to smegenų ląstelės nebegauna signalų, kuriuos perduoda neurotransmiteriai – smegenų ląstelių ryšį užtikrinančios cheminės medžiagos. Manoma, kad aripiprazolas veikia kaip dopamino ir 5-hidroksitriptamino (serotonino) receptorių dalinis agonistas, t. y. aripiprazolas panašiai kaip ir dopaminas ir 5-hidroksitriptaminas – nors ir mažiau nei neurotransmiteriai – aktyvuoja receptorius. Kadangi dopaminas ir 5-hidroksitriptaminas aktyvūs sergantšizofrenija ir bipoliniu sutrikimu, aripiprazolas padeda normalizuoti smegenų veiklą, slopindamas psichozės ar manijos simptomus ir neleisdamas jiems kartotis.
Kaip buvo tiriamas Abilify?
Gydantšizofrenija sergančius pacientus atlikti trys pagrindiniai trumpalaikiai (4–6 savaičių trukmės) tyrimai su 1 203 suaugusiais pacientais. Juose buvo lyginamas Abilify tablečių ir placebo (gydomojo poveikio neturinčio preparato) veiksmingumas. Abilify profilaktinis poveikis nuo simptomų pasikartojimo taip pat buvo tiriamas trijuose iki vienerių metų trukusiuose tyrimuose. Dviejuose iššių tyrimų vaisto poveikis buvo lyginamas su haloperidolio (kito antipsichotinio vaisto). Viename tyrime taip pat buvo lyginamas Abilify tablečių ir placebo poveikis 302 13–17 metų amžiaus pacientams. Injekcinis tirpalas buvo lyginamas su placebu dviejuose dviejų valandų tyrimuose su 805 šizofrenija arba panašia liga sergančiais suaugusiais pacientais, kuriems pasireiškė susijaudinimo simptomai. Visuose tyrimuose buvo vertinami pacientų simptomų pokyčiai pagal standartinę šizofrenijos vertinimo skalę.
Gydant bipolinį sutrikimą atlikti aštuoni pagrindiniai geriamojo Abilify tyrimai. Penkiuose jų tris savaites buvo lyginamas Abilify ir placebo poveikis 1 900 pacientų. Dviejuosešių tyrimų papildomas devynias savaites buvo tiriamas palaikomojo gydymo poveikis ir lyginamas Abilify bei haloperidolio ir ličio (kitų antipsichotinių vaistų) poveikis.Šeštajame 12 savaičių tyrime lygintas Abilify ir haloperidolio poveikis 347 pacientams. Septintajame tyrime lygintas Abilify ir placebo profilaktinis poveikis 160 pacientų, kurių manijos simptomai jau buvo sėkmingai gydomi preparatu Abilify. Aštuntajame tyrime vertintas Abilify ar placebo poveikis, preparatų papildomai skyrus 384 ličiu ar valproatu (kitu antipsichotiniu vaistu) gydomiems pacientams. Abilify injekcinis tirpalas lygintas su lorazepamu (kitu antipsichotiniu vaistu) ir placebu viename dviejų valandų tyrime, kuriame dalyvavo 301 pacientas, kuriam pasireiškė susijaudinimo simptomai. Visuose tyrimuose vertintas simptomų pokytis pagal standartinę bipolinio sutrikimo vertinimo skalę arba pacientų, kuriems gydymas buvo veiksmingas, skaičius.
Bendrovė taip pat atliko burnoje disperguojamų tablečių ir geriamojo tirpalo absorbcijos tyrimą.
Kokia Abilify nauda atsiskleidė tyrimų metu?
Trumpalaikiuose suaugusiųjų šizofrenijos gydymo tyrimuose nustatyta, kad Abilify veiksmingiau už placebą malšinašizofrenijos simptomus. Ilgalaiki uose tyrimuose Abilify buvo veiksmingesnis už placebą ir toks pat veiksmingas kaip haloperidolis iki vienerių metų gydymo. Paauglių tyrime Abilify taip pat buvo veiksmingesnis už placebą šešias savaites ir Abilify poveikis 15 metų ir vyresniems pacientams išliko toks pat veiksmingas ne mažiau kaipšešis mėnesius. Abiejuose injekcinio tirpalo tyrimuose Abilify vartojusiems pacientams susijaudinimo simptomų pasireiškė daug mažiau nei placebą vartojusiems pacientams.
Keturiuose iš penkių trumpalaikių tyrimų Abilify veiksmingiau už placebą padėjo slopinti bipoliniu sutrikimu sergančių pacientų manijos simptomus.

Kiti vaistai


Daugiau...